Korzystanie ze strony www.twojusmiech.com.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.

Źródło: http://gorysowie.org/

Kościół Św. Piotra i Pawła w Bożkowie

Jedną z mocniej zaznaczających się miejscowości na mapie atrakcji Gór Sowich jest wieś Bożków, notowana w annałach po raz pierwszy w 1348 roku. Jednym z powodów, dla których warto zajrzeć do tej wsi jest kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Czytaj więcej
Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest największą górską twierdzą Europy. Położona na wysokości ponad 600m n.p.m. zachwyca rozmachem i architektoniczną specyfiką architektury militarnej z przełomu XVIII i XIX wieku. Zbudowana została w latach 1765 – 1777.

Czytaj więcej
Zamek w Owieśnie

Historia Zamku w Owieśnie rozpoczyna się w XIII wieku. Obiekt zbudowany został na planie koła z dominującą bryłą wieży warownej. Zamek otoczony był fosą. W XVIII w. nadano mu barokowy wygląd, wzbogacony o duży park zamkowy z bramami wjazdowymi, posągami, fontanną. 

Czytaj więcej
Leśniczówka „Domek Myśliwski” w Jodłowniku

Leśniczówka „Domek Myśliwski”, to XIX-wieczne zabudowanie przetransportowane z górskich lasów po II wojnie światowej. Obiekt służy obecnie za centrum kulturalne - Jodłownika. Wieś Jodłownik w źródłach pisanych datowana jest po raz pierwszy w 1500 roku. Dzisiaj jest to jedna z typowych wsi łańcuchowych, które spotykamy w całym paśmie Sudetów. 

Czytaj więcej
Muzeum Ziemi Sowiogórskiej

Muzeum Ziemi Sowiogórskiej mieści się w zaadaptowanym byłym kościele ewangelickim p.w. Błogosławieństwa Pańskiego w Ludwikowicach Kłodzkich. Jest to miejsce, w którym ukazane są wytwory wielowiekowej kultury i historii Gór Sowich. Tutaj poznamy w sposób przekrojowy tradycje i styl życia byłych i obecnych mieszkańców tych przepięknych terenów.

Czytaj więcej
Kościoły w Pieszycach

Pieszyce to ponad 9-tysięczne miasto położone u stóp Gór Sowich. Jego historia w ostatnich wiekach związana była, potem z tkactwem, a od czasów rewolucji przemysłowej z przemysłem włókienniczym. Ta pięknie położona miejscowość posiada wyjątkowe zabytki architektury, między innymi w postaci świątyń: św. Jakuba oraz św. Antoniego.

Czytaj więcej
Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to udostępniona do zwiedzania największa część zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Korytarze powstawały w latach 1943 – 45 jako projekt Niemiec hitlerowskich, które najprawdopodobniej zamierzały umieścić tam część swojej produkcji broni.

Czytaj więcej
Ruiny Zamku Rogowiec

Ruiny warowni Rogowiec to pozostałość po najwyżej w Polsce położonym zamku rycerskim. Położone są na skalistej górze Rogowiec na wysokości 870m n.p.m. Zamek ufundowany został w XIII wieku przez księcia piastowskiego Bolka I Świdnickiego, zwanego również Srogim. Sto lat później – w 1392 roku - warownia przechodzi pod panowanie czeskie.

Czytaj więcej
Srebrna Góra Perła Gór Sowich

Srebrna Góra, nazywana Perłą Gór Sowich, uroczo położona we wschodniej ich części, na wysokości 400 – 600m n.p.m. wzbudza stały podziw u turystów. Pierwsza informacja o miejscowości pojawia się w 1331 roku. Miejscowość aż do XVII wieku związana była z eksploatacją w Górach Sowich galeny, czyli rudy ołowiu i srebra.

Czytaj więcej
Sztolnie Walimskie

Podziemny kompleks militarny „Rzeczka” to udostępniona do zwiedzania część zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Korytarze powstawały w latach 1943 – 45, jako tajny projekt Niemiec hitlerowskich, które najprawdopodobniej zamierzały umieścić tam część swojej produkcji broni. 

Czytaj więcej
Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica - szczyt Gór Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża.

Czytaj więcej
Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Wieża została wybudowana w 1906 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej z lat 1885 – 1904. 

Czytaj więcej
Zamek Grodno

Zamek Grodno należy do najstarszych na Dolnym Śląsku. W dokumentach pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1315 roku i mówi o warowni jako własności księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda. U schyłku tego samego stulecia zamek wraz z księstwem zostaje przejęty przez koronę czeską. 

Czytaj więcej
Wieża Widokowa Kościoła WNMP w Bielawie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielawie wybudowano w latach 1868-76 na miejscu starszej pod 500-letniej budowli sakralnej. Bryła i wnętrze kościoła charakteryzują się stylem neogotyckim. Autorem projektu był słynny wrocławski projektant budownictwa sakralnego Alexis Langer.

Czytaj więcej